Glædelig jul med pynt, poser og kasser20. december 2017

Det gælder bl.a. SMILfonden, som Sisse Fisker er stifter og bestyrelsesformand for. SMILfonden er en velgørende forening, som laver sociale arrangementer for syge børn. Op mod jul har de en stor julemission, hvor de deler julegaver ud på samtlige 20 børneafdelinger i Danmark. I den forbindelse skulle de bruge en masse flyttekasser og julemandssække til de cirka 10.000 gaver, som de skulle rundt i landet med, og dem fik de af jem & fix. Sisse Fisker fortæller:

- Alle børn fortjener et SMIL på læben og noget andet at tænke på end sygdom og især i julemåneden, som kan være en specielt svær tid på året at være indlagt. jem & fix’ engagement sammen med os er meget værdsat hos både børn, forældre og ledelsen på diverse sygehuse.

SMILfonden på børneafdelinger i Danmark

Et andet eksempel er Evangelie kirken, som uddeler dagligvarer til socialt udsatte familier, og i forbindelse med årets sidste juleuddeling søgte de jem & fix om røde juleposer til distribution af varerne. De søgte gennem vores sponsorpulje I fixer, vi støtter, som foreninger og klubber kan søge om materialer til at få et projekt fixet. Langt størstedelen af projekterne relaterer sig til byggeprojekter, men særligt op til jul er det eksempelvis flyttekasser som i tilfældet med SMILfonden eller poser som her hos Evangelie Kirken, der søges om.

Juleposer

Endelig er vi også glade for at kunne hjælpe med at sprede lidt julehygge på steder, hvor den ellers kan være svær at finde, som fx på Hæmatologisk afdeling på Herlev Hospital, hvor man behandler patienter med leukæmi og knoglemarvskræft. Hospitalsgange og –stuer er ikke altid de mest indbydende, og det er hårdt for mange at være væk hjemmefra ikke mindst i den søde juletid, men med lidt julepynt vil man gerne gøre et i hærdigt forsøg på at fjerne det til tider meget kliniske aftryk, der naturligt vil være på et hospital, og det ville vi gerne støtte op om i jem & fix.

Julepynt til Herlev Hospital

Del denne side: